Arama :

MAYIS AYI SEMİNERİMİZ; "ÇOCUKLARIN ARKADAŞLIK İLİŞKİLERİ VE YANSIMALARI"

12.4.2016

 

Çocuklar, özellikle okul yaşantısı ile birlikte yeni bir sosyal çevreyle tanışır ve her geçen yıl arkadaşları daha önemli hale gelir hayatlarında.  Bu süreçte her anne-baba çocuğunun, arkadaşları olmasını, onlarla oynayıp zaman geçirmesini, sevilen bir çocuk olmasını ister. Çocukları arkadaşları tarafından istenmediğinde, arkadaşları ile sorun yaşadığında  ya da arkadaşlarına zarar verdiğinde endişelenir,  üzülür. Bazı koşullarda bu durumlar yaş ve gelişim özellikleri ile bağlantılı olarak kabul edilebilir davranışlardır;  bazı durumlarda ise bu ipuçlarını doğru analiz etmek, çocuğumuza doğru biçimde destek olabilmemize fayda sağlayabilir.

Çocuklarımızın arkadaşlık ilişkilerini irdeleyeceğimiz,

Kurdukları ilişki biçiminin verdiği ipuçlarını  değerlendireceğimiz,

Ebeveyn olarak  rolümüzü  ve gerekiyor ise ne şekilde destek olabileceğimizi birlikte tartışacağımız atölyemize katılımınızı bekleriz.

Tarih: 16  Mayıs 2016 / Pazartesi

Saat: 11:00 – 13:00

Yer: Pusula Psikoloji

 

Eğitimci: Ceren Yüksel/ Psikolojik Danışman

Katılım Ücreti: 80 TL + KDV

 

Seminerimize katılarak, faydalanmak istiyorsanız, Pusula Psikoloji’yi arayarak kayıt yaptırabilirsiniz.

 

 

facebook.com/ pusulapsikoloji        instagram/ pusulapsikoloji        twitter/ pusulapsikoloji /@pusulam

"ANNE BABA OLARAK ROLLER VE EVDE DİSİPLİN ANLAYIŞI" KONULU SEMİNERİMİZE KATILAN ANNELERİMİZDEN....

12.4.2016

"Ayrıntılı ve tüm başlıkların ince anlatımları. Büyük bir aydınlanma yarattınız. Özellikle "değerler" konusu ve hayatımızda zaman zaman geride bıraktığımız bir mesele idi. Teşekkürler. Sevgilerimle" / 5.5 yaş annesi

"Disiplin ve otorite bence çocuk yetiştirmede en zorlanılan bir iki konudan birisidir. Anne babanın rollerini benimseyip, doğru olarak uygulandığı zaman sorun olarak gördüğümüz bir çok konunun çözülebileceğini fark ettim. Harikaydı, aydınlatıcı, uyandırıcı, açıklayıcı. Teşekkürler" / 8 yaş annesi

ANNE BABA OLARAK ROLLER VE EVDE DİSİPLİN ANLAYIŞI

5.4.2016

Evde uygulanacak disiplin kuralları yazılı belge değildir ve her ailenin öncelik verdiği değerler ve davranış biçimleri ile şekillenir. Ancak son yıllarda demokratik aile, tutarlı anne-babalık, otorite gibi kavramlar içerisinde anne-baba ve çocukların rolleri birbirine karışabilmekte, aileler bu karmaşa içeirsinde doğru disiplin  anlayışını benimsemekte güçlük yaşayabilmektedir. Günümüzde, çocuk yetiştirme üzerine giderek artan bilgi paylaşımları, değişen hayat koşulları, çocukların sosyal çevreleri vb. etkisiyle de anne babalık rolleri değişim içerisine girmekte ve zorlayıcı bir faktör olabilmektedir. Buradan yola çıkarak düzenlediğimiz, sağlıklı anne-babalık rollerini birlikte değerlendirerek; doğru disiplin anlayışı konusunda sizleri bilgilendireceğiniz seminerimize katılımınızı bekleriz. 

Tarih: 11 Nisan 2016

Saat: 11:00 - 13:00

Katılım Ücreti: 80 TL+ KDV

Eğitimci: Ceren Yüksel / Psikolojik Danışman

 

 

AİLE ATÖLYESİ

2.12.2015

AİLE ATÖLYESİ GRUP ÇALIŞMASI

Çalışmamıza ilkokul çağında (6-11 yaş arası) çocukları olan anne ve babaları bekliyoruz

Hedeflerimiz

Ailelerin kendi davranış kalıplarını sorgulayarak
ilişkileri daha sağlıklı yönetmeyi başarmak
ve çocuk yetiştirirken
zaman zaman her anne babanın yaşadığı zorluklarda
yalnız olmadıklarını
grup ortamında paylaşmaktır
 
 
Aile Atölyesi Paylaşım Grubu”unda ele alınacak konular;
 
Duygularımız
Öfke ile baş etme
Doğru iletişim dili ve önemi
Kurallar ve sınırlar
Çocukların gelişim dönemleri ve özellikleri
Çocuğunuzla sağlıklı iletişim kurmak
Onu daha iyi tanımak ve anlamak
Anne baba olarak nasıl davranacağınızı öğrenmek
Kendinizi doğru ifade etmek
İçin bir araya geliyoruz.
 
Aile Atölyemiz, hafta içi ve hafta sonu grubu olmak üzere iki grup halinde açılacaktır. Hafta içi grubu pazartesi sabahı 10:00-12:00 arasında, haftasonu grubu ise cumartesi 10:00-12:00 arasında yapılacaktır. Grup çalışmaları hafta içi bir gün (2 saat) ve 4 hafta süreyle devam edecektir. Ödemelerle ilgili bilgiyi asistanımızdan, merkezimizi arayarak edinebilirsiniz. Telefonlarımız 0216 302 6954 GSM 05334850216.
 
 

Uygulayıcı :

Marmara Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünde (2006) eğitimini tamamlayan Ceren Yüksel mezuniyetinden bu yana özel bir okulda, çeşitli düzeylerde Psikolojik Danışman olarak görev almıştır.

Ceren Yüksel / Psikolojik Danışman

2010 – 2012 tarihleri arasında aynı okul bünyesinde Genç Yönetici Yetiştirme Programı kapsamında liderlik eğitimi almış olan Ceren Yüksel, anne –baba, öğretmen ve öğrenciler ile farklı konularda grup çalışmaları yürütmektedir. Farklı okullarda düzenlenen sempozyum ve seminerlerde görev almıştır. Çalışmalarına çocuk ve gençlerin yaşadığı akademik, duygusal ve davranışsal problemleri değerlendirmek ve buna yönelik eğitim ve psikolojik danışmanlık hizmetleri yürüterek devam etmektedir.

 
 
 
 
 
 

 

 

FROSTIG GELİŞİMSEL GÖRSEL ALGI TESTİ ve EĞİTİM PROGRAMI

12.10.2015

Görsel algı gelişimini değerlendirmeye yönelik ve dünyada sıklıkla kullanılan “Frostig Görsel Algı Testi”, Dr.Marianne Frostig tarafından 1963 yılında geliştirilmiştir. Dr. Frostig öğrenme güçlüğü olan çocukların özellikle görsel algıyı içeren etkinliklerde başarısızlık gösterdiklerini izlemiş ve klinik tecrübelerine dayanarak kendi adını verdiği bu testi geliştirmiştir.

 • Test, çocuklardaki görsel algı problemi veya göz-motor problemlerini ve derecesini saptamak, uygun akademik programa karar vermek amacıyla kullanılabilir.
 • Frostig, 4-8 yaş arasında olan çocuklara bireysel ve grup şeklinde uygulanır.
 • Görsel algıyı 5 algısal beceri üzerinden değerlendirir.

1.       El-göz koordinasyonu

2.       Şekil-zemin ayırımı

3.       Şekil sabitliği (Değişmezliği)

4.       Mekan-konum algısı (uzaydaki pozisyon)

5.       Mekan ilişkilerinin algısı (uzay ilişkileri) 

Eğitimin İçeriği: Öğleden önce test ile ilgili kuramsal temeller paylaşılacaktır. Ardından testin uygulama, puanlama ve yorumlaması katılımcılara anlatılacaktır. Öğleden sonra ise uygulamalara yer verilecektir. Eğitim sonunda “Katılım Belgesi” verilecektir.

Eğitimin Tarih ve Saati: 13 Aralık 2015 Pazar, 10:00-17:00

Eğitim Yeri: Pusula Psikoterapi ve Özel Eğitim Merkezi

Son Başvuru Tarihi: 4  Aralık 2015

Eğitim Bedeli: 250 TL + KDV’dir

Eğitmen: Yrd. Doç. Dr. Handan DOĞAN / Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı

1983 yılında Hacettepe Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi bölümünde lisansını tamamlamış olup, 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü Anne ve Çocuk Sağlığı Programı Yüksek lisans derecesini, 2012 yılında Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalından Doktora derecesi almıştır.

1983 yılından itibaren başta serebral palsili çocuklar olmak üzere farklı engelli gruplarında tanılama, erken müdahale eğitim programlarını yürütmüş, birden çok engeli olan çocuklara yönelik ilköğretim programını hazırlamış, okulun kurulma ve yürütülme aşamalarını gerçekleştirmiştir. Yurt içi ve yurt dışında çok sayıda kongre, seminer çalışmalarına konuşmacı olarak katılmıştır. Yurt dışında engelli bireylere ya da okul öncesi eğitime yönelik çok sayıda merkezi ve okulu ziyaret etmiş ve ortak çalışmaların gerçekleştirilmesinde görev almıştır.

Yüksek Lisans tezini Frostig Görsel Algı Testi ve Eğitim Programları ile gerçekleştiren Handan Doğan, o yıllardan itibaren görsel algı konusunda çeşitli araştırmalar yapmış, Frostig programlarını çeşitli çocuk gruplarına bir sınıf eğitim programı olarak uygulamıştır. 2006 ve 2007 yıllarında Marianne Frostig tarafından ABD Los Angeles’te kurulmuş Frostig Center ve Frostig School ‘a giderek okul programı konusunda eğitim almıştır.

Başvuru ve detaylı bilgi için : Pusula Psikoterapi ve Özel Eğitim Merkezi  0216 302 69 54

Kitap Önerileri Listesi Yenileniyor

3.10.2013

Pusula Psikoloji, sizler ve çocuklarınız için yararlı olabilecek kitapları kitap önerileri listesine eklemeye devam ediyor.

Keyifli Okumalar.

Pusula Psikoloji Öneriyor!

25.9.2013

 

 

Çevre duyarlılığı ve doğayı, denizleri korumayla ilgili elbette hepimizin yapacağı birçok şey vardır. İşte bu konuda adım atmanın tam zamanı! 12-18 yaş arası öğrencilerin bu projeye katkıları olacağını düşünüyor ve düşüncelerini TÜDAV'ın yürüttüğü bu projeye iletmelerini öneriyoruz.

 

Yarışma ile ilgili detaylı bilgi için:

Çocuğunuz sınava hazırlanıyor,peki YA SİZ?

23.3.2013

Anne ve Babalara yönelik SBS destek grubu

SBS sınavları sadece çocuğun değil, tüm aile bireylerini etkileyen, uzun soluklu eğitimsel çalışma gerektiren, hem fiziksel hem de psikolojik olarak yorucu bir süreçtir.

Çocuğunuzun kaygılandığını ve bu durumun sınav başarısını etkilediğini gözlemliyor olabilirsiniz. Hatta siz de endişeye kapılmış olabilirsiniz. Peki ebeveynlere düşen sorumluluklar nelerdir? Sorumlulukların ne kadarı size ait ne kadarı çocuğunuza ait? Kendi kaygılarınız ile nasıl baş edebilirsiniz? Tüm bu soruların cevap bulacağı, psikolojik desteği aile içinde nasıl verebileceğinizi öğreneceğiniz bir grup çalışmasını sizler için planladık.

Uzmanımız, Klinik Psikolog Duygu Coşkun, 

Süre: 4 hafta sürecek çalışma her cumartesi 14:30-16:00 arasında yapılacaktır.

İlk oturum: 13 Nisan 2013 tür.

Detaylı bilgi için merkezimizden asistanımız ile görüşebilirsiniz.
 

Pusula Psikoloji çocuk ve gençlere yönelik Bosch Çevre Kulübü adındaki internet dergisinin danışmanlığını yapıyor.

11.5.2012

Bosch Çevre Kulübü, sosyal sorumluluk projesi olarak çocuk ve gençlerin ilgiyle okuduğu, dinlediği, internet dergilerini yayınlarken, çocuk ve gençlerin psikolojik ve pedagojik açıdan bilgileri nasıl algılayıp yorumladıklarına da önem verere,            Pusula Psikoloji ekibiyle ortak çalışmaktadır. Pusula Psikoloji Ekibi olarak bu sosyal sorumluluk projesinde yer almaktan mutluluk duymaktayız.

İş Bankası'nın Mini Kumbara ve Kumbara dergilerinin bahar sayıları çıktı

11.5.2012

Merkezimizin kurucularından Klinik Psikolog Çiğdem Çalkılıç Taylor'un düzenli olarak danışmanlığını üstlendiği İş Bankası Kültür Yayınlarından çıkan Kumbara ve Mini Kumbara dergileri'nin bahar sayıları çıktı. Keyifli okumlara dileğiyle,

Bebeğim ve Biz dergisi mayıs ayı sayısında Pusula Psikoloji Anne ve Bebek Güven Bağı konusunda makale yayınladı

11.5.2012

Bebeğim ve Biz adlı derginin mayıs ayı sayısında, merkezimizin uzmanlarından Klinik Psikolog iğdem Çalkılıç Taylor, anne ve bebek arasındaki bağlanma ve bunun gelişimi konusunda detaylı bir makale yazmıştır. Özellikle bebekleri yeni doğan anne ve babalara okumalarını tavsiye ederiz.

Çocuğumla Oyun Oynamak (Annelere yönelik oyun grubu) Klinik Psikolog Çiğdem Çalkılıç Taylor

25.2.2012

 

Bir zamanlar çocuk olduğumuzu, oyun oynadığımızı hatırlamak, oyun'un, hayal dünyasının içinde olmayı tekrar başarabilmek ve çocuklarımızla, onların psikolojik ihtiyaçlarını anlama ve gidermeye yönelik 'özel' oyun oynama tekniklerini öğrenmek istiyorsanız, sizi bekliyoruz.. Üç haftalık bu grup çalışmasında, sadece bilgi aktarımı değil, yaşantısal çalışmalar da yapılacaktır ve oyun dünyasının sadece oyuncaklarla alakalı olmadığı, ilişki kurmak ile alakalı olduğu anlaşılacaktır. Çocuklarla oyun aracılığı ile ilişki kurmak, onların en doğal hallerini görmek ve onları 'gerçekten' tanımak için çok önemlidir. Çocuğunuz ile aranızdaki ilşkinin güvenli ve sağlam olmasını da sağlar. Gelin hep beraber oyun oynayalım, 

Grup çalışmamız, 12 mart pazartesi 12-13:30 arasında merkezimizde başlayacaktır. Toplam 3 toplantı halinde yapılacak çalımalar ile ilgili detaylı bilgiyi asistanımız Sibel Hanım'dan alabilirsiniz.

Çocuk Oyuncakları ve Çizgi Filmler konulu yeni bir makale siteye eklendi

24.2.2012

Klinik Psikolog Çiğdem Çalkılıç Taylor  Çocuk Oyuncakları ve Çizgi Filmler 'in Çocuklar Üzerindeki Etkileri ile ilgili siteye yeni bir makale ekledi

Pusula Psikoloji Sosyal Sorumluk Projesi'ne Katılıyor

24.2.2012

Bosch Çevre Kulübü'nün tamamen çocuklara yönelik sosyal sorumluluk projesi olarak hazırladığı ve sunduğu internet sitesine Pusula Psikolojideki uzmanlarımız danışmanlık veriyor. İnternet arama motorlarından herhangi birine Bosch cevre kulubu yazdığınızda sitenin adresi karşınıza çıkacaktır. Günümüzde teknolojik aletleri ne kadar dikkatli kullansak da çocuklarımız artık çok erken yaşta I Pad Iphone, diz üstü bilgisayar vb tanışıyorlar. Okul öncesi dönemde 3 yaşa kadar mümkünse ekranlarla hiç karşılaştımamak ve düzenli ekran saatlerinin olmaması, psikolojik gelişim açısından çok daha faydalı bir durumdur. Ama 3 yaştan itibaren de yine azar azar örneğin günde toplam ekran saati 45 dakikadan fazla olmamak şartı ile tv seyretmeye izin verilebilir. BÇK (Bosch Çevre Kulübü) de bu prensiplere dayalı olarak ekran ile karşılaşacak çocuklar için tasarlanmış internet sitesidir. Hepinize keyifli gezintiler.

Kumbara ve Mini Kumbara Dergilerinin Yeni Sayısı Çıktı

24.2.2012

Merkezimizin uzmanlarından Klinik Psikolog Çiğdem Ç. Taylor'In danışmanlığında İş Bankası Yayınlarının hazırladığı Kumbara ve Mini Kumbara dergilerinin yeni sayıları çıktı, okuma zevkini çocuklarınıza yaşatabilmek için her gün en az 15 dakika kitap, dergi çocuklarınız ve siz vakit geçirmeli, bu paylaşımı kalıcı hale getirmelisiniz.

"MİNİ KUMBARA DERGİSİ"ne Danışmanlık

11.11.2011

Danışmanlarımızdan Sayın Klinik Psikolog Çiğdem Çalkılıç Taylor, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'ndan çıkan "MİNİ KUMBARA DERGİSİ"ne danışmanlık yapmıştır.

 

En Güzel Sonbahar Fotoğraf Sergisi

18.10.2011

Fotoğrafını çek, sergiye katıl, fotoğrafın websitemizde yayınlansın!
Son katılım 31 Kasım 2011
Merkezimize gelen ilköğretim seviyesindeki tüm öğrenciler katılabilir.

 

Pusula'da Mesleğe İlk Adım Staj Programı

1.4.2011

Pedagog Duygu Akdoğan Şenler Çocuk Kitapları için Danışmanlık Yaptı

31.1.2011

Pusula Psikoloji Danışmanlık Merkezi'nde danışmanlık hizmeti veren Pedagog Duygu Akdoğan Şenler, Derin Kitap Yayınları'ndan çıkan Fare Fındık serisine danışmanlık yaptı.
İlköğretim çağı çocuklarına yönelik bu kitaplar "Okumaya Yeni Başlayan" ve "İyi Okuyucular" olarak iki set halinde hazırlandı.


Üniversite Gençliği için Grup Psikoterapisi

25.3.2010

 

ÜNİVERSİTE GENÇLİĞİ İÇİN
GRUP PSİKOTERAPİSİ
.Grup içinde duygu ve düşüncelerin paylaşılacağı grup psikoterapisi
.En fazla 8 kişilik kapalı bir gruptan oluşacaktır. Kişilerin grup psikoterapisine uygunluğu öncelikle yapılacak bireysel görüşmelerle değerlendirilecektir.
Ayşe ÖZALKUŞ ŞAHİN - Uzm.Psikolojik Danışman
 Başlangıç Tarihi: 17.04.2010, Cumartesi
Saat: 16.00-17.30
Katılımcı Sayısı:maksimum 8 kişi
Grubun süresi katılımcı ihtiyaçlarına göre belirlenecektir.
Bireysel ön görüşmeler için 30 dakikalık randevular verilecektir.

Anne/Babalar/Bakıcılar için Psikolojik Paylaşım ve Eğitim Grubu

25.3.2010

 

ANNELER/BABALAR/BAKICILAR İÇİN
0-6 YAŞ
PSİKOLOJİK PAYLAŞIM VE EĞİTİM GRUBU…
 
Çocuk gelişimi, Beslenme-Uyku-Tuvalet Terbiyesi,
Ödül-Ceza Sistemi, Sınırlar ve Kurallar, İnatlaşma vb.
ile size ait diğer konularda 
psikolojik danışmanlık – paylaşım - eğitim grup saati
Ayşe ÖZALKUŞ ŞAHİN - Uzm.Psikolojik Danışman
               Başlangıç Tarihi: 08.04.2010, Perşembe
                   Saat: 10.30-12.00
                Katılımcı Sayısı:maksimum 8 kişi 
                    Oturum Sayısı: 12                                   

İlkokula Başlarken Hazırlıklarınız Tamam mı?

8.3.2010

Pusula'da İlkokul Öncesi Psikolojik ve Akademik Değerlendirmeler

Çocukların mutlu ve uyumlu bir ilkokul başlangıcı yapabilmeleri için, gerek psikolojik gerekse eğitimsel açıdan buna ne kadar hazır olduklarını bilmek okula uyum sürecini fevkalade olumlu yönde etkilemektedir. Merkezimizde toplam 5 görüşmelik çalışmalarla, çocuğunuzun bu alanlardaki hazırlığını tespit ettirebilir, ilkokula başlayan oğlunuz veya kızınızı nasıl destekleyebileceğini öğrenebilirsiniz. Eğer öğrenme becerileri veya psikolojik hazırlığı açısından herhangi bir sorun tespit edilirse bunu sizlerle paylaşmak isteriz. Böyle bir durumda, hangi yönden sorunlar mevcutsa o alanları destekleyecek bir programı sizlere önerebiliriz, böylelikle çocuğunuz ve sizler, en erken aşamada yardım alarak problemleri çözümleyebilirsiniz. Detaylı bilgi için asistanımızı arayabilirsiniz. 

Klinik Psikolog Çiğdem Çalkılıç Taylor

 

 

Adres : Cemil Topuzlu Caddesi, Tavukçuoğlu Apt. No: 33/3, Çiftehavuzlar - Kadiköy/İstanbul - Tel: 0216 302 69 54